Pn. Lap 1st, 2024

Jei burnoje pastebėjote baltų dėmių ar pažeidimų, kurie nenusitrina, gali būti, kad sergate leukoplakija. Nors ši būklė paprastai nekenksminga, kartais ji gali būti rimtesnių problemų požymis. Labai svarbu suprasti, kas yra leukoplakija, kokios jos priežastys ir kada kreiptis į gydytoją, kad būtų užtikrinta jūsų burnos sveikata.

Leukoplakija dažnai siejama su tabako vartojimu (rūkymu ir kramtymu), tačiau ji gali atsirasti ir dėl kitų dirgiklių ar nežinomų veiksnių. Nors dauguma leukoplakijos atvejų yra gerybiniai, kai kurie iš jų gali išsivystyti į burnos vėžį, todėl svarbu anksti nustatyti ir stebėti. Imdamiesi aktyvių veiksmų leukoplakijos problemai spręsti, galite užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.

Leukoplakijos supratimas

Leukoplakija – tai būklė, kuriai būdingos baltos dėmės, atsirandančios burnoje ir ant liežuvio. Šios dėmės paprastai būna nesusidėvinčios, t. y. jų negalima pašalinti trinant ar grandant. Nors leukoplakija dažnai yra nekenksminga ir neskausminga, būtina stebėti bet kokius dėmelių išvaizdos ar tekstūros pokyčius.

Priežastys ir rizikos veiksniai

Pagrindinė leukoplakijos priežastis – nuolatinis burnos gleivinės dirginimas, dažniausiai susijęs su tabako vartojimu (rūkymu ir kramtymu). Kiti rizikos veiksniai yra lėtinis alkoholio vartojimas ir blogai pritvirtinti dantų protezai. Be to, žmonės, kurių imuninė sistema nusilpusi, yra labiau linkę susirgti leukoplakija.

Leukoplakijos tipai

Leukoplakija gali būti įvairių formų, o du pagrindiniai tipai yra homogeninė ir nehomogeninė leukoplakija.

  • Homogeninė leukoplakija yra lygios, baltos spalvos, vienodos tekstūros dėmė.
  • Nehomogeninė leukoplakija gali būti mišrios išvaizdos, su paraudimo ar išopėjimo plotais baltų dėmių viduje. Labai svarbu, kad bet kokius įtartinus burnos pažeidimus įvertintų sveikatos priežiūros specialistas ir nustatytų esamos leukoplakijos tipą bei tinkamas gydymo strategijas.

Požymiai ir simptomai

Leukoplakija paprastai pasireiškia baltais arba pilkšvais lopais burnoje arba ant liežuvio, kurių negalima nubraukti. Šios dėmės gali būti iškilusios, sustorėjusios arba šiurkščios tekstūros, dažnai primenančios varškę. Nors paprastai jos yra neskausmingos, kartais gali sukelti deginimo pojūtį ar lengvą diskomfortą, ypač kai jas dirgina aštrus maistas ar šiurkštūs paviršiai.

Galimos komplikacijos

Nors pati leukoplakija paprastai yra gerybinė, ji gali rodyti pagrindines sveikatos problemas, įskaitant burnos vėžio galimybę. Laikui bėgant labai svarbu stebėti bet kokius dėmių išvaizdos, dydžio ar tekstūros pokyčius, nes nuolatiniai leukoplakijos pažeidimai gali padidinti piktybinės transformacijos riziką. Būtina nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kad būtų įvertintas būklės sunkumas ir nustatytos tinkamos gydymo strategijos siekiant išvengti galimų komplikacijų.

Leukoplakijos diagnozė

Diagnozuojant leukoplakiją, būtina atlikti išsamų burnos tyrimą. Jo metu sveikatos priežiūros specialistas atidžiai apžiūrės burnos vidų, įskaitant liežuvį, dantenas, skruostus ir kitus burnos audinius. Jis ieškos bet kokių ant paviršių atsiradusių baltų ar pilkšvų dėmių ir įvertins jų tekstūrą bei savybes. Labai svarbu reguliariai tikrintis burnos ertmę, kad būtų galima anksti aptikti bet kokius dėmių pokyčius ir prireikus laiku imtis intervencijos.

Biopsija ir laboratoriniai tyrimai

Tais atvejais, kai įtariama leukoplakija, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali rekomenduoti atlikti biopsiją. Biopsijos metu paimamas nedidelis pakitusio audinio mėginys tolesniam tyrimui laboratorijoje. Ši procedūra padeda patvirtinti leukoplakijos diagnozę ir atmesti kitas galimas ligas. Be to, gali būti atliekami audinių mėginių laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti, ar yra kokių nors neįprastų ląstelių arba ikivėžinių pokyčių požymių. Šie tyrimai yra labai svarbūs tiksliai diagnozuojant ir tinkamai gydant leukoplakiją.

Daugiau naudingos informacijos rasite https://senvagesklinika.lt/naujienos/

By Mantas