Apie savanorystę

KAS YRA SAVANORYSTĖ?
Tai altruistinė veikla, dalies savo laiko, energijos, žinių ir asmeninės patirties atidavimas dirbant visuomenei naudingą darbą, negaunant už tai jokio piniginio atlygio.

KAS GALI TAPTI SAVANORIU?
Savanoriu gali tapti bet kokio amžiaus, lyties, religinių ar politinių įsitikinimų asmuo, norintis praplėsti savo akiratį, prisidėti prie geresnės ir socialiai atsakingesnės visuomenės kūrimo, įgyti naujų pažįstamų ir naudingos patirties, nesiekiantis už atliekamus darbus gauti jokios materialinės naudos sau.

KOKIOS YRA SAVANORYSTĖS RŪŠYS?

 • Savanoriai organizacijose – tai dažniausiai jauni žmonės, dar neturintys konkrečios specialybės, dirbantys įvairiose savanorių organizacijose. Šios organizacijos padeda su tam tikromis problemomis susiduriantiems žmonėms, dirba aplinkosaugos srityje, gyvūnų prieglaudose. Savanoriai pagal savo poreikius ir galimybes įsilieja į organizacijos veiklą.
 • Savanoriai profesionalai – tai žmonės jau įgiję tam tikrą specialybę (gydytojai, buhalteriai, teisininkai, psichologai) ir neatlygintinai padedantys savanorių organizacijoms. Šie žmonės padeda organizacijoms išspręsti su jų sritimi susijusias problemas pritaikydami savo sukauptas žinias ir patirtį.
 • Renginių savanoriai – tai žmonės dirbantys renginiuose ir prisidedantys prie renginio organizavimo, viešinimo. Taip pat jie atlieka įvairius pagalbinius darbus. Tokiems savanoriams dažniausiai suteikiama galimybė ne tik pamatyti visas renginio organizavimo subtilybes, bet ir dalyvauti pačiame renginyje nemokamai.


KODĖL VERTA TAPTI SAVANORIU?
Visi žmonės tampantys savanoriais gali pasakyti daugybę skirtingų priežasčių, kodėl nusprendė pagelbėti tiems, kuriems to labai reikia, tačiau dažniausiai minimi motyvai yra šie:

 • noras aktyviai įsitraukti į visuomeninį gyvenimą;
 • žinojimas, kad gali padėti;
 • noras pasisemti naujos patirties;
 • naujų iššūkių troškimas;
 • noras realizuoti save naujoje, dar neišbandytoje srityje;
 • naujų pažinčių, draugų paieškos;
 • tikėjimas, kad dirbant savanorišką darbą gali pakeisti gyvenimus;
 • asmeninių būdo savybių tobulinimasis.

Šį sąrašą galima tęsti ir bet kokia priežastis užsiimti savanoriška veikla yra sveikintina.

KAIP PASIRINKTI TINKAMĄ SAVANORIŲ ORGANIZACIJĄ?
Yra gausybė organizacijų, dirbančių skirtingose srityse, todėl ypač svarbu, kad potencialus savanoris pasirinktų labiausiai jo vertybes, charakterio savybes ar pomėgius atitinkančią organizaciją. Klaidingas pasirinkimas gali atbaidyti žmogų nuo tolimesnių savanoriško darbo paieškų. Kiekvienas savanoris turėtų tvirtai apsispręsti, kur galėtų geriausiai save realizuoti. Pavyzdžiui, mėgstantiems bendrauti, patarti žmonėms, kurie susidūrė su problemomis, geriausiai rinktis darbą krizių centruose, pagalbos telefonu linijose ar panašiose organizacijose. Itin gamtą ar gyvūnus mylintys gali pagelbėti savanoriaudami gyvūnų prieglaudose, įvairiose aplinkosaugos organizacijose.

Kiekvienas žmogus privalo atrasti savo sritį ir prieš pasirinkdamas vietą, kurioje nori savanoriauti, detaliai išanalizuoti tiek organizacijas, tiek savo pomėgius ir būdo bruožus.


DEVYNI ŽINGNIAI, PADĖSIANTYS TAPTI GERU SAVANORIU

Apsispręsk, ar tikrai nori savanoriauti!

 • Ar nori padėti nesvarbu kam: kaimynų bendruomenei, mieste veikiančiai organizacijai ar visam pasauliui?
 • Ar sugebėsi nors nedidelę dalį savo laiko atiduoti kitiems?
 • Ar nori nuolat tobulėti ir plėsti pažinčių ratą?


Atrask savanorystės sritį, kuri artimiausia tau

Žinoma, savanoriaudamas gali atrasti ir daug naujų pomėgių, tačiau rekomenduojama rinktis sritį, kuri tau būtų artimiausia. Atsižvelk į tai, su kuo dirbti norėtum labiausiai (žmonėmis, gyvūnais, aplinkosauga.). Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, ar labiau norėtum dirbti psichologinį, ar fizinį darbą.


Pasirink organizaciją, kuri atitiktų tavo pomėgius

Egzistuoja įvairiausios organizacijos nuolat ieškančios savanorių pagalbininkų. Todėl gali rinkti iš jų gausos: krizių centrai, psichologinė pagalba telefonu, vaikų laisvalaikio centrai, gyvūnų prieglaudos, aplinkosaugos organizacijos.


Ieškok savanorių organizacijų savo mieste

Yra daugybė žmonių savanoriaujančių tarptautinėse organizacijose ar išvykstančių savanoriškai dirbti į trečiojo pasaulio šalis, tačiau pradėti savanoriauti rekomenduojama savame mieste. Taip suprasi, koks savanoriškas darbas tau labiausiai tinka.


Pradėk nuo mažų darbų

Jei esi pakankamai užsiėmęs, savanoriauti pradėk nuo kelių valandų per savaitę ar net per mėnesį. Liksi nustebintas, kiek daug gali padaryti, net ir skirdamas tiek nedaug laiko. Jeigu pamatysi, kad vykdoma veikla tau patinka ir laiko gali skirti daugiau, net nepajusi, kaip įsitrauksi į ją vis labiau.


Bandyk!

Kol neateisi į organizaciją ir nepamatysi darbo pobūdžio joje, niekada nesuprasi, ar ji tau tinka. Ieškok sau tinkamos savanorystės srities, kol ją rasi.


Išsiaiškink kuo daugiau informacijos apie pasirinktą organizaciją.

Dalyvauk visuose siūlomuose savanorių mokymuose, bendrauk su organizacijos kuratoriais ir kitais savanoriais. Taip greičiau ir produktyviau įsiliesi į organizacijos veiklą.


Nepasiduok!

Kiekviename savanoriškame darbe būna nelabai malonių darbų, sunkių uždavinių, itin užimtų laikotarpių. Vienintelis patarimas – nepasiduok iškart. Galbūt tai tiesiog nauji iššūkiai, kuriuos įveikęs pajusi padaręs kažką tikrai gero. Atiduok savęs tiek, kiek nori ir gali.


Gerai praleisk laiką!

Nuveiksi daug daugiau, jei Tau patiks tai, ką darai.

Pasiūlymai savanoriauti
Pasirinkite miestą, kuriame savanoriauti
Vilnius
Istorijos
Savanorystė man suteikė galimybę vėl pasijusti reikalingu Plačiau
Idėjos rėmėjas
Idėjos įgyvendintojas